Közösségi szolgálat

ISKOLAI KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT (IKSZ)

„Aki mást felüdít, maga is felüdül” (Példabeszédek 11,25)

Kedves Szülők és Diákok!

Az iskolai közösségi szolgálat iskolánkban a 2013/2014-es tanévtől kerül megszervezésre.
Az alábbi fontos kérdésekre kattintva ismerhetik meg a közösségi szolgálatra vonatkozó információkat.

A „közösségi szolgálat: szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektõl független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása.”

 „Az önkéntesség olyan tevékenység, amelyet a személy szabad akaratából, egyéni választása és motivációja alapján, a pénzügyi haszonszerzés szándéka nélkül végez más személy, személyek vagy a közösség javát szolgálva. Sajátos értékeket hordoz magában, amely megkülönbözteti a fizetett munkától. Önmagában jó és értékes, egy mód, mellyel képessé tehetjük a társadalom tagjait, hogy aktív szerepet vállaljanak mind tágabb földrajzi, mind szûkebb érdekközösségekben, mely egyidejûleg hasznos a támogatásra szorulóknak és az önkéntes munkát végzõknek is. Az önkéntesség az egyik eszköze az esélyegyenlõség fejlesztésének, hozzájárul a szegénység, a kirekesztõdés csökkentéséhez és a foglalkoztatottság növeléséhez, segíthet a munkanélküliek munkaerõpiacra történõ visszatéréséhez, de nem helyettesítheti a fizetett munkaerõt.”

„Az érettségi bizonyítvány kiadásához a közösségi szolgálat végzésének igazolását elõször a 2016. január 1-je után megkezdett érettségi vizsga esetében kell megkövetelni.” (54. Átmeneti és vegyes rendelkezések 97. § 2. bekezdés)

A középiskolában a közösségi szolgálattal kapcsolatos rendelkezések

133. § (1) Középiskolában meg kell szervezni a tanuló közösségi szolgálatának teljesítésével, dokumentálásával összefüggõ feladatok ellátását. A tanuló osztályfõnöke vagy az ezzel a feladattal megbízott pedagógus a tanuló elõmenetelét rögzítõ dokumentumokban az iratkezelési szabályok megtartásával nyilvántartja és folyamatosan vezeti a közösségi szolgálattal összefüggõ egyéni vagy csoportos tevékenységet, amely alapján az Nkt.-ban az érettségi bizonyítvány kiadásának feltételeként meghatározott ötven óra közösségi szolgálat elvégzése igazolható legkésõbb a tanuló érettségi bizonyítványa kiadásának idõpontjára.

  1. 2011. évi CXC. a nemzeti köznevelésrõl szóló törvény: “Az érettségi bizonyítvány kiadásának feltétele ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása. (Az állami vizsgák rendszere 6.§ (4.) bekezdés)
  2. A nevelési-oktatási intézmények mûködésérõl és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet

A közösségi szolgálat keretei között

a) az egészségügyi,

b) a szociális és jótékonysági,

c) az oktatási, 

d) a kulturális és közösségi,

e) a környezet- és természetvédelemi, 

f) a katasztrófavédelmi,

g) az óvodás korú, sajátos nevelési igényû gyermekekkel, tanulókkal, az idõs emberekkel közös sport- és szabadidõs

területen folytatható tevékenység.

Fogadó szervezet lehet (Közérdekû önkéntes tevékenységrõl szóló 2005. évi LXXXVIII. törvény ):

a) a helyi önkormányzat, a helyi önkormányzatok társulása és a települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulása az általa biztosított közszolgáltatások és katasztrófavédelmi feladatai körében;

b) a nemzetiségi önkormányzat a jogszabályban meghatározott közfeladatai körében;

c) a költségvetési szerv az alaptevékenysége körében;

d) a magyarországi székhelyû civil szervezet, közhasznú szervezet a közhasznú és a mûködésével összefüggõ tevékenysége körében;

e) a magyarországi székhelyû egyházi jogi személy a hitéleti, a közcélú és a mûködésével összefüggõ tevékenysége körében;

f) a jogszabályban meghatározott közszolgáltatásai, vagy e közszolgáltatásokhoz kapcsolódóan a közszolgáltatásait igénybe vevõknek nyújtott többletszolgáltatások körében a magyarországi székhelyû, illetve magyar hatóság által kiadott mûködési engedéllyel rendelkezõ, jogképes

fa) szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi szolgáltató, illetve intézmény,

fb) egészségügyi szolgáltató,

fc) közoktatási intézmény,

fd) felsõoktatási intézmény,

fe) muzeális intézmény,

ff) nyilvános könyvtár,

fg) közlevéltár,

fh) nyilvános magánlevéltár,

fi) közmûvelõdési intézmény

g) a nem jogképes fogadó intézmény fenntartója a fogadó intézmény jogszabályban meghatározott közszolgáltatásai, vagy e közszolgáltatásokhoz kapcsolódóan a fogadó intézmény közszolgáltatásait igénybe vevõknek nyújtott többletszolgáltatások körében.

Fontos, hogy a közösségi szolgálatot a tanulók lakóhelyüknek 30 km-es körzetében teljesíthetik!

Amennyiben a tanulók lakóhelyükön szüleik, ismerõseik javaslatára találnak olyan befogadó intézményt, amely a fenti feltételeknek megfelel és ott szeretnének tevékenykedni, jelentkezzenek az IKSZ iskolai koordinátoránál, vagy a nevelési igazgatóhelyettesnél (Harsányiné Kovács Marianna). Mivel az iskola minden befogadó szervezettel felveszi a kapcsolatot és együttmûködési megállapodást köt, fontos, hogy a tanulók, még a szolgálat megkezdése elõtt, a következõ adatokat adják le az igazgatóhelyettesi irodába.

a befogadó intézmény neve, székhelye:
a kapcsolattartó          neve:
                                 telefonszáma:
                                 e-mail címe:
hány tanulót tudnak foglalkoztatni?

1.    A tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes közérdekû önkéntes tevékenységet 20 óra és 6 óra között nem végezhet.

2.     A tizenhatodik életévét be nem töltött önkéntes által a közérdekû önkéntes tevékenységre fordítható idõ nem haladhatja meg

a)   tanítási szünet ideje alatt a napi három órát és a heti tizenkét órát,

b)   tanítási idõben a heti hat órát és

ba) tanítási napon a napi két órát.

bb) tanítási napon kívül a napi három órát.

3.    A tizenhatodik életévét betöltött, de tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes által a közérdekû önkéntes tevékenységre fordítható idõ nem haladhatja meg a napi négy és fél órát és a heti tizennyolc órát.

4.    A tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes részére a közérdekû önkéntes tevékenység befejezése és másnapi megkezdése között legalább tizennégy óra pihenõidõt kell biztosítani.

„Az idõbeli korlátozása a tevékenységeknek védelmet nyújthat a diákok számára. Fontos, hogy ne ingyen munkaerõként kelljen a tevékenységeket végezni, illetve hogy életkorúknak, egyéni sajátosságaiknak megfelelõ tevékenységekbe legyenek bevonva a diákok.”

„A tanulónak közösségi szolgálati jelentkezési lapot kell kitöltenie, amely tartalmazza a közösségi szolgálatra való jelentkezés tényét, a megvalósítás tervezett helyét és idejét, valamint a szülõ egyetértõ nyilatkozatát”

A tanulók minden tanév elején jelentkezési lapot töltenek ki az éves közösségi szolgálati terveikre vonatkozóan. A honlapon található táblázat tartalmazza az éppen aktuális választási lehetõségeket a közösségi szolgálati helyekre vonatkozóan (ezeket folyamatosan bõvítésre kerülnek). A listáról lehet tájékozódni, illetve választani. A kiválasztott intézmény nevét a jelentkezõ tüntesse fel a jelentkezési lapon és adja le az osztályfõnökének, vagy az iskolai koordinátornak.

„A közösségi szolgálat során a tanuló naplót köteles vezetni, amelyben rögzíti, hogy mikor, hol, milyen idõkeretben és milyen tevékenységet folytatott.” Ezt a naplót minden alkalommal a befogadó intézmény részérõl a mentor/ kapcsolattartó személy, aláírásával (esetleg pecséttel) hitelesíti.

Fontos! A közösségi szolgálat dokumentálása a közösségi szolgálati naplóban történik. A tanév folyamán ebben a dokumentumban kerülnek rögzítésre a teljesített órák. Minden hónap egy osztályfõnöki óráján az osztályfõnök feljegyzi teljesítéseket egy nyilvántartó lapra. Így kerül végül kiszámításra, hogy a tanévben összesen mennyi óra került teljesítésre. Ha a napló eltûnik, mielõtt az osztályfõnök aláírhatta és nyilvántarthatta volna, az addig teljesített szolgálatok elveszhetnek, és talán újra kell õket teljesíteni.

Az elõbbiekbõl kiderült, hogy a napló egy fontos dokumentum, melyre mindenkinek vigyáznia kell. Ha eltûnik, a szolgálati órákat nem áll módunkban igazolni. Ebben az esetben csak külön díjazás fejében tudjuk a naplót pótolni, viszont az elvesztett órákat nem.

  • osztályfõnökök
  • Harsányiné Kovács Marianna (az intézmény nevelési igazgatóhelyettese)

Közösségi szolgálati helyek a 2023/2024-es tanévben

 

Ssz. Szolgálati helyek Szolgálati hely címe
1. A lóért, az Emberért Alapítvány 3700 Kazincbarcika, Ádám völgy 2/A.
2. A Parasznyai Ifjúságért Egyesület 3777 Parasznya, Rákóczi F. u. 64.
3. Bánréve Község Önkormányzata 3654 Bánréve, Kossuth L. u. 24.
4. Barcika Art Kommunikációs, Kulturális és Sport Szolgáltató Kft. 3700 Kazincbarcika, Fő tér 5.
5. Barcika Szolg Kft. 3700 Kazincbarcika, Munkácsy tér 1.
6. Felsőkelecsény Polgárőrség Bűnmegelőzési Egyesület 3722 Felsőkelecsény, Kossuth út 14.
7. Felsőnyárádi Nyárfácska Óvoda 3721 Felsőnyárád Alkotmány út 10.
8. Gömöri Környezet és Tájfejlesztő Egyesület 3724 Ragály, Kossuth u. 47.
9. Izsófalvai Református Egyházközség 3741 Izsófalva, Izsó Miklós út 58.
10. Kánó Község Önkormányzata 3735 Kánó, Széchenyi út 7.
11. Kazicbarcikai Összevont Óvodák 3700 Kazincbarcika Csokonai út 1.
12. Kazincbarcika-Alsói Református Egyházközség 3700 Kazincbarcika, Dózsa u. 37.
13. Kazincbarcikai Egyesületek Fóruma 3700 Kazincbarcika, Patak út 13.
14. Kazincbarcikai Összevont Óvodák 3700 Kazincbarcika, Csokonai út 1.
15. Kazincbarcikai Pollack M. Ált.Isk. Ádám Jenő Tagiskola 3700 Kazincbarcika, Mikszáth Kálmán út 2.
16. Kazincbarcikai Pollack Mihály Általános Iskola 3700 Kazincbarcika, Pollack Mihály út 29.
17. Kazincbarcikai Pollack Mihály Általános Iskola Árpád Fejedelem Tagiskola 3700 Kazincbarcika, Árpád fejedelem tér 7/a.
18. Községi Önkormányzat 3768 Becskeháza, Fő u. 52.
19. Községi Önkormányzat 3721 Jákfalva, Dózsa Gy. u. 12.
20. Községi Önkormányzat Sajóivánka 3720 Sajóivánka, Kossuth u. 38.
21. Kulturális Bűnmegelőzési és Környezetvédelmi Közalapítvány 3643 Dédestapolcsány, Petőfi u. 21.
22. Kurityáni Kisvakond Óvoda 3722 Kurityán, Kossuth út 81.
23. Lajos Árpád Általános Iskola 3643 Dédestapolcsány, Iskola u.
24. Mucsony és Társult Települései Család- és Gyermekjóléti Szolgálat 3744 Mucsony, Bányász út 3.
25. Múzsák Kertje Alapítvány 3525 Miskolc, Deák tér 3.
26. Nekézseny Községi Önkormányzat 3646 Nekézseny, Kossuth u.1.
27. Péczeli József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 3630 Putnok, Gárdonyi G. út 1.
28. Pitypalatty-völgyi Református Körzeti Általános Iskola 3777 Parasznya, Dózsa Gy.u. 16.
29. Putnoki Humán Szolgáltató Központ Városi Könyvtára 3630 Putnok, Bem József tér 6.
30. Ragályi Közös Önkormányzati Hivatal 3724 Ragály, Rákóczi F. út 16.
31. Rudolftelepi Huncutkák Óvodája 3742 Rudolftelep, Népkert u. 3.
32. Sajóvölgye Focisuli SE
33. Sajóvölgyi Tájszépítő Egyesület 3655 Hét, Kossuth út 14.
34. Sanatura Bt. (Magyar Korona Gyógyszertár) 3348 Szilvásvárad, Egri u. 4.
35. Serényfalvai Játéksziget Óvoda 3729 Serényfalva, Dózsa gy. Út 2.
36. Szalézi Szent Ferenc Gimnázium 3700 Kazincbarcika, Jószerencsét út 2.
37. Szikra Alapítvány 3530 Miskolc, Reményi E. u. 9.
38. Szögligeti Polgárőr Egyesület 3762 Szögliget, Kossuth út 57.
39. Tollas Tibor Emlékház és Könyvtár 3641 Nagybarca, Aradi u. 2.
40. Trizs Község Önkormányzata 3724 Trizs, Petőfi S. út 19.
41. Zádorfalva Község Önkormányzata 3726 Zádorfalva, Nagy út 16.