Közösségi szolgálat
ISKOLAI KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT (IKSZ)
„Aki mást felüdít, maga is felüdül” (Példabeszédek 11,25)
Kedves Szülők és Diákok!
Az iskolai közösségi szolgálat iskolánkban 9-13. évfolyamon kerül megszervezésre. Az alábbi fontos kérdésekre kattintva ismerhetik meg a közösségi szolgálatra vonatkozó információkat.
Mit jelent az iskolai közösségi szolgálat?
A „közösségi szolgálat: szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása.”
Milyen törvények értelmében kell az iskolai közösségi szolgálatot elvégezni?
Részlet a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvényből: “A középiskola elvégzését közvetlenül követő érettségi vizsgaidőszakban az érettségi vizsgák megkezdésének feltétele ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása.”
A nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletből: „A középiskola feladata és az intézmény igazgatójának felelőssége a tanuló választása alapján az iskolai közösségi szolgálat megszervezése.”
Milyen típusú tevékenységekre vonatkozik a közösségi szolgálat?
20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 133. § (2): A közösségi szolgálat keretei között
- az egészségügyi,
- a szociális és jótékonysági,
- az oktatási,
- a kulturális és közösségi,
- a környezet- és természetvédelmi,
- a katasztrófavédelmi,
- az óvodás korú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport- és szabadidős,
- az egyes rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerveknél bűn- és baleset-megelőzési
területen folytatható tevékenység.
A tanulót fogadó intézménynek a vastagon kiemelt tevékenységi területeken mentort kell biztosítania.
Kik lehetnek befogadó intézmények? (20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 133. § (1))
- állami intézmények, szervezetek, vagy
- önkormányzati intézmények, szervezetek, vagy
- civil szervezetek, vagy
- nonprofit szervezetek, vagy
- a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó szervezetnél, vagy
- középiskola magánszeméllyel kötött megállapodása alapján magánszemélyek, vagy
- saját intézmény (Irinyi János Református Oktatási Központ).
A tanuló a közösségi szolgálatot a lakóhelyén lévő – a fent említett tevékenységeket biztosító – intézményben is teljesítheti.
HA BIZONYTALAN VAGY, INKÁBB KÉRDEZZ! (Harsányiné Kovács Marianna IKSZ koordinátor)
Milyen feltételek mellett találhatnak a diákok is befogadó intézményeket?
A tanulók/ a szülők maguk is kereshetnek befogadó intézményt, amennyiben a választott szervezet besorolható a fenti intézménytípusok közé. (20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 133. § (1))
Az iskolai közösségi szolgálat külső helyszínen történő megvalósításához a felek (az iskola és a befogadó szervezet) együttműködési megállapodást kötnek.
MIELŐTT A SZOLGÁLATRA JELENTKEZEL A FOGADÓ SZERVEZETNÉL, ITT A HONLAPON ELLENŐRIZD, HOGY VAN-E VELÜK ÉRVÉNYES EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁSUNK!
Intézményi szabály: Ha nincs, a tanuló a két példányos együttműködési megállapodás megkötésében közbenjárhat, ezt a tevékenységet a fogadó szervezet már beszámíthatja a teljesítések közé. A tanuló feladata: az iskola által elkészített üres megállapodást kitölteti és hitelesítteti a fogadó szervezettel. Az iskola ezt követően szintén pecséttel, aláírással hitelesíti a megállapodás mindkét példányát, melyből az egyik az iskola irattárába kerül, míg a másikat a tanuló visszaviszi a szervezetnek.
(együttműködési megállapodás docx, pdf)
Mikor és hogyan végezhetik a diákok a közösségi szolgálatot?
A szakgimnázium a 9-12. évfolyamos, a technikum a 9-13. évfolyamos tanulói számára szervezi meg a legalább ötven órás közösségi szolgálatot, vagy annak teljesítésére időkeretet biztosít.
20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 133. § (6): A közösségi szolgálat teljesítése körében egy órán hatvan perc közösségi szolgálati idő értendő azzal, hogy a helyszínre utazás és a helyszínről hazautazás ideje nem számítható be a teljesítésbe.
A közösségi szolgálat helyszínén a szolgálattal érintett személy segítése
- tanítási napokon alkalmanként legkevesebb egy, legfeljebb háromórás,
- tanítási napokon kívül alkalmanként legkevesebb egy, legfeljebb ötórás időkeretben végezhető.
Hogyan történik a jelentkezés?
20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 133. § (9): A tanulónak közösségi szolgálati jelentkezési lapot kell kitöltenie, amely tartalmazza a közösségi szolgálatra való jelentkezés tényét, a megvalósítás tervezett helyét és idejét, valamint a szülő egyetértő nyilatkozatát.
Intézményi szabály: A közösségi szolgálat megkezdése előtt – csak a 9. évfolyam elején – a tanuló jelentkezési lapot tölt ki, melyen a tervezett tevékenységi területet kell bejelölni. (Ez a jelentkezési lap 5 évre érvényes.) Szülővel/törvényes képviselőjével aláíratja. A jelentkezési lapokat az iskola az irattárban őrzi.
Intézményi szabály: A tanuló a tanév folyamán meghirdetetett közösségi szolgálati alkalmakra az alábbiak szerint jelentkezhet:
- az iskolai IKSZ koordinátornál, aki szervezi az alkalmat, vagy
- a szervező pedagógusnál, aki az akciót bonyolítja, vagy
- az osztályfőnökénél, aki meghirdette a lehetőséget, vagy
- az IKSZ irodában, a nyitva tartás ideje alatt.
KÉRLEK, JELENTKEZZ BÁTRAN HIRDETÉSEINKRE!
Hogyan igazolható a szolgálat teljesítése?
20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 133. § (8): A közösségi szolgálat során a tanuló naplót köteles vezetni, amelyben rögzíti, hogy mikor, hol, milyen időkeretben és milyen tevékenységet folytatott.
Intézményi szabály: A teljesítéseket a külső szervezet aláírással és pecséttel / intézményen belül a szervező aláírásával hitelesíti a tanuló közösségi szolgálati naplójában.
A KISKÖNYVET (közösségi szolgálati naplót) NE FELEJTSD EL MINDIG MAGADDAL VINNI!
A tanuló rendszeresen bemutatja az osztályfőnöknek a közösségi szolgálati naplóját, benne az aláírt, lepecsételt teljesítéseket. Az osztályfőnök aláírásával igazolja a teljesítést és bevezeti az e-naplóba. A tanulónak annyi igazoltan teljesített órája van, amennyi az e-naplóba be van vezetve. Ezt az E-KRÉTA alkalmazásban a szülő és a tanuló is nyomon követheti.
Mi történik, ha a tanulók elhagyják a közösségi szolgálati naplót?
Intézményi szabály: A közösségi szolgálati naplót minden tanuló a kilencedik év elején, az első tájékoztató órán megkapja térítés ellenében (2024-ben 500 Ft). A naplót később, – annak elvesztése esetén – további 500 Ft ellenében tudjuk pótolni. (Harsányiné Kovács Marianna – IKSZ koordinátor)
Jövőre legalább 10%-os emelés várható!
Kit lehet keresni a közösségi szolgálattal kapcsolatban?
Ha bármi kérdés merül fel, keressétek Harsányiné Kovács Marianna IKSZ koordinátort, ill. nevelési igazgatóhelyettes tanárnőt!